przemysldrzewny.com.pl

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Pamiętajmy o ogrodach

Ogród stanowi dzisiaj nie tylko część nieruchomości, ale coraz częściej w ciepłe miesiące roku staje się dodatkowym miejscem, w którym spędzamy dnie, popołudnia i wieczory z przyjaciółmi lub rodziną, organizujemy grilla czy po prostu bawimy się z dziećmi.

Projektując ogród dobrze zadbać o to by był funkcjonalny i bezpieczny tworząc oazę piękna i spokoju wokół naszej nieruchomości.Z tej perspektywy patrząc odpowiednie zaprojektowanie oświetlenia naszego ogrodu staje się bardzo istotną kwestią, zwłaszcza, gdy wcześnie zapada zmrok. Podobnie rzecz ma się w przypadku dłuższych wyjazdów na letnie wakacje.Oświetlenie w ogrodzie jest istotnym elementem wpływającym na jego ostateczny wygląd i funkcjonalność. Tworzy nastrój i ma wpływ na samopoczucie osób w nim przebywających. Ostatecznie odpowiada także za poczucie bezpieczeństwa, jakie maja użytkownicy ogrodów. Dlatego przy projektowaniu oświetlenia ważne jest by dobrać je optymalnie do indywidualnych potrzeb uwzględniając istniejącą aranżację, wykorzystując dostępną technologię, nie zapominając jednak o ich walorach dekoracyjnych. Oświetlenie zewnętrzne może stanowić element architektoniczny, jak i praktyczny – przy bramach, wejściach, ogrodzeniach czy przy samym wejściu do budynku, również na tarasach, balkonach czy werandach. Rozważając zaprojektowanie ogrodu, bądź myśląc o jego udoskonaleniu warto zapoznać się z ofertą czujników ruchu i lamp z czujnikami ruchu firmy STEINEL.

Oświetlenie z czujnikiem ruchu to oprócz komfortu i bezpieczeństwa użytkowników również duże oszczędności. Lampy firmy STEINEL wyposażone są w czujniki ruchu, które zapewniają oświetlenie we właściwym czasie i miejscu. Światło zapala się automatycznie, gdy poruszająca się osoba znajdzie się w pobliżu czujnika i gaśnie, gdy opuści ona obszar jego widzenia. Światło świeci się tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

STEINEL w odpowiedzi na oczekiwania klientów przygotował bardzo bogatą, jednocześnie różnorodną ofertę lamp z czujnikami ruchu na podczerwień:

 • ogrodowe (GL 10/11/12/16/60/61),
 • kinkietowe o prostych, klasycznych wzorach (np. serie: L 530, L705, L706), tradycyjne (np. seria AL 602), stylowe (m.in. seria L860),
 • numeryczne (L850 / L863 / L270 / L320),
 • udaroodporne (DL 750, seria L 870),
 • halogenowe (m.in. serie HS 150/300/500 - w halogenach XENO zabarwiona na niebiesko szyba nadaje barwę zbliżoną do światła dziennego).

Znajdują one zastosowanie przy oświetleniu ogrodu, budynku - szczególnie wejścia, ale również przestrzeni wokół, do podświetlania numeru domu, jak również nadzorowania szczególnie zagrożonych miejsc.

Lampy te ujmują prostą formą oraz wysokiej klasy materiałami, z których są wykonane: wysokogatunkowe aluminium, nierdzewna stal szlachetna. Klosze wykonane są ze szlachetnego, dmuchanego mlecznego szkła albo poliwęglanu, co czyni je odpornymi na uderzenia Wszystkie oprawy wykonane zostały z materiału odpornego na promieniowanie UV.
Bogaty wachlarz zastosowanych funkcjonalności m.in. łagodne włączanie światła, regulacja jasności (Watt-o-matic), nastawianie czułości zmierzchowej, czy funkcja światła stałego zapewniają komfort użytkowania oraz dużą oszczędność energii elektrycznej.

Jeśli ogród jest już zaprojektowany, a instalacje elektryczne wykonane, to nie rezygnując z ulubionych lamp, możemy zautomatyzować posiadane oświetlenie doposażając je w czujniki ruchu, które zapewnią komfort na najwyższym poziomie. Pozwalają one bezproblemowo sterować oświetlenie lub innymi odbiornikami elektrycznymi.

Oświetlenie automatyczne to oszczędność energii elektrycznej, komfort oraz bezpieczeństwo użytkowników. Różnorodność asortymentu zarówno pod kątem funkcjonalności oraz oferowanych wzorów daje możliwość zaspokojenia wymagań nawet najbardziej wyrafinowany gustów.

Inteligentne oświetlenie STEINEL dostępne jest na terenie całego kraju w sieciach handlowych oraz sklepach specjalistycznych.

 

Odnawiamy stare powierzchnie drewniane

Kredens babci, weranda, którą własnoręcznie wykonał dziadek czy zwykła ogrodowa ławka, z którą wiążemy miłe wspomnienia. Co łączy te rzeczy? Wszystkie zrobione są z drewna. Wszystkie także mają swoją wartość – jeśli nie materialną to sentymentalną.

Każdy z nas otacza się przedmiotami, które chciałby chronić, po to, aby swoim wyglądem cieszyły wiele kolejnych lat. Drewno od zawsze uważane było za dobry, stosunkowo tani, a przy tym elegancki materiał budowlany. Niestety ma ono swoje minusy – może bardzo łatwo ulec zniszczeniu. Aby służyło przez długie lata, musimy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu go przed czynnikami atmosferycznymi, chemicznymi oraz mechanicznymi. Aby cieszyło oko swoim wyglądem, powinniśmy właściwie je udekorować.

W naszym otoczeniu znajduje się wiele przedmiotów, o które dbamy, aby cieszyć się nimi, na co dzień. A co, jeśli podczas porządków na strychu natrafimy na zabytkowy stół, któremu moglibyśmy przywrócić czas świetności? Są na to dwa sposoby. Pierwszy to zatrudnienie fachowca, który słono policzy sobie za pracę. Druga opcja jest zdecydowanie tańsza, a przy tym dostarcza niewątpliwie większej satysfakcji. Mowa tu o samodzielnej renowacji!

Niewątpliwie w zachowaniu pierwotnego stanu drewna, pomogą nam specjalne produkty, które nie tylko poprawią jego wygląd, ale przede wszystkim nadadzą mu wymaganą odporność. Warunkiem koniecznym jest odpowiednie dobranie preparatów do konserwowanych powierzchni. Płoty, bariery na tarasach, pergole czy podbitki dachowe wymagają nieco innych komponentów niż meble czy elementy dekoracyjne (np. boazerie, poręcze) trzymane wewnątrz pomieszczeń. Dobór poprawnego preparatu należy uwarunkować gatunkiem drewna, który może różnić się twardością czy chłonnością. Różnica tkwi także w samym przygotowaniu.

Pierwszy etap – przygotowanie powierzchni do renowacji
- Renowacja drewnianych powierzchni obejmuje kilka stosunkowo prostych zabiegów, od których zależy efekt końcowy. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Zaczynamy od usunięcia starych, łuszczących się powłok i wierzchniej warstwy zszarzałego drewna. Tu mamy do dyspozycji dwa rozwiązania: szlifowanie ręczne lub mechaniczne za pomocą szlifierki oscylacyjnej. W przypadku powierzchni trzymanych na zewnątrz używamy do tego papieru o granulacji 120. Powierzchnie dekoracyjne (balustrady, a zwłaszcza poręcze) wymagają dodatkowego szlifowania papierem 180. Meble czy dekoracje (wykluczając posadzki i parkiety) trzymane w naszych domach powinny zostać poddane dwustopniowej obróbce – najpierw papierem o granulacji 180 a następnie 220’tką - mówi Ryszard Plantos z Akademii Technik Malarskich.

Po tym procesie należy szlifowaną powierzchnię dokładnie odpylić, na przykład za pomocą wilgotnej ściereczki. W razie wystąpienia ubytków czy pęknięć powinniśmy zastosować szpachlówkę w kolorze odpowiednim do koloru drewna.

Gdy mamy już odpowiednio przygotowaną powierzchnię, możemy przejść do kolejnego etapu, jakim jest nakładanie nowej powłoki. Zdarza się, że starej powłoki albo przebarwień drewna nie można w pełni usunąć. Zalecane jest wtedy krycie takim samym kolorem lub ciemniejszym. Jaśniejszy kolor spowoduje powstanie plam, które w znacznym stopniu zepsują efekt wizualny.

Odnawianie drewnianych elementów zewnętrznych
O ile różnice w przygotowaniu nie są duże, tak kolejne czynność diametralnie różnią się w zależności od tego, jakie powierzchnie odnawiamy - zewnętrzne czy wewnętrzne. W przypadku malowania zewnętrznego konieczne jest stosowanie przynajmniej jednej warstwy wyrobów kolorowych (choćby zbliżonych do koloru naturalnego drewna). Tylko w ten sposób skutecznie zapobiegniemy szarzeniu powierzchni pod wpływem światła.

- Do odnawiania drewna na zewnątrz np. płotów powinniśmy zastosować trzy warstwy zabezpieczające. Najlepszym podkładem do tego typu powierzchni jest bezbarwny Drewnochron Impregnat Głęboko Penetrujący, wystarczy nałożenie jednej warstwy. Następnie stosujemy dwie warstwy Drewnochronu Impregnatu Kolor, w wybranym odcieniu, odpowiednim dla odnawianej powierzchni. Osobom, którym zależy na łatwiejszym usuwaniu kurzu i zabrudzeń polecam dodatkowo użycie Lakieru Drewnochron, Lakierobejcy Super lub Sigmalife VS marki Sigma – wyjaśnia Ryszard Plantos z ATM.

Natomiast jeśli renowacji wymagają drewniane balustrady bądź podbitka dachowa dobrym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie ich warstwą Drewnochronu Impregnatu Głęboko Penetrującego, a później dwiema warstwami Lakierobejcy Super lub Lakierobejcy Żelowej. Można skorzystać także z produktów marki Sigma. Eksperci polecają, jako bazę podkładową Sigmalive VS, a następnie dwa malowania produktem Sigmalife DS.

Tłuste drewna, takie jak dąb, kasztan czy machoń bardzo trudno zabezpieczyć standardowymi lakierami. W przypadku tych gatunków pomocne stają się lakiery wodne, takie jak Lakierobejca 2 w 1, Sigmalife VS Acryl i Sigmalife DS Acryl. Pierwszy z nich to połączenie bazy i lakieru kolorującego, a co za tym idzie nie wymaga on stosowania żadnych dodatkowych komponentów (wystarczą 2 lub 3 warstwy w zależności od zapotrzebowania). Kolejne dwa preparaty używamy na podobnej zasadzie jak w przypadku zwykłych lakierów.

Jeśli powłoka ma być kryjąca stosujemy odpowiednio warstwę Drewnochronu Impregnatu Głęboko Penetrującego Bezbarwnego, a następnie dwie warstwy Dekoral Emakol w dogodnym dla nas kolorze. Decydując się na tę opcję, trzeba wiedzieć, iż na stałe pozbędziemy się drewnianych słojów.

Stare meble wewnętrzne w nowej odsłonie

Pierwszym sposobem na odnowienie starych powierzchni drewnianych wewnątrz domu czy mieszkania jest tzw. malowanie kryjące, które sprawdzi się szczególnie w przypadku mebli. Nieocenionym produktem do tego typu prac będzie Dekoral Akrylux, wystarczy nałożenie dwóch lub trzech warstw tej emalii. Powierzchnie narażone na nadmierne ścieranie, takie jak blaty stołów, należy pokryć super odpornym Sigma S2U Primer (podkład), a następnie dwiema warstwami Sigma S2U, Gloss albo Satin, w wybranym kolorze.

Inną metodą renowacji drewna jest malowanie środkami kolorowymi z zachowaniem widocznego rysunku słojów. Ten efekt uzyskamy po zastosowaniu 2 warstw Lakierobejcy Żelowej albo Lakierobejcy Super. W przypadku stołów i krzeseł, szczególnie narażonych na ścieranie, eksperci polecają produkt Sigmalife DS, marki Sigma.

Blask, starym drewnianym powierzchniom, można przywrócić również poprzez malowanie z widocznym rysunkiem słojów drewna w technice bezbarwnej. Tu z pewnością sprawdzi się podwójne malowanie Domaluxem Bezzapachowym lub produktami jeszcze bardziej odpornymi jak, Domalux Jachtowy czy Domalux Bezpodkładowy. Krzesła i stoły warto natomiast pokryć Domaluxem Szybkoschnącym.

Samodzielna renowacja starych powierzchni drewnianych nie jest trudna, a własnoręcznie odnowiona komoda, stół czy ławka w ogrodzie z pewnością staną się dla nas jeszcze bardziej wartościowe. Odpowiednio dobrane produkty, w zależności od ich przeznaczenia, sprawią, że babciny kredens czy balustrada na tarasie znowu będą urzekały swym pierwotnym, naturalnym pięknem.

 

Olej do drewna przetestowany w fińskim klimacie

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Już niedługo rozpoczniemy długo oczekiwany sezon działkowy. Zazwyczaj zaczynamy go od prac porządkowych, a jedną z najczęstszych czynności jest renowacja elementów drewnianych.

Warto przyjrzeć się sprawdzonemu w warunkach fińskiej zimy olejowaniu drewna
Działki i ogródki to powód do dumy ich właścicieli. I chociaż utrzymanie ich w kwitnącym stanie wiąże się z wieloma zabiegami pielęgnacyjnymi i konserwacyjnymi, można je wykonać z dużą przyjemnością.

Olejowanie to sprawdzony przez wieki sposób zabezpieczania i warto poznać jego zalety. Sprawdzony w trudnym fińskim klimacie olej do drewna Valtti Wood Oil marki Tikkurila to środek, który jest łatwy w aplikacji, a do tego w sposób trwały i ekologiczny konserwuje drewno.

Olej Valtti Wood Oil marki Tikkurila nie tworzy dodatkowej powłoki na powierzchni powłoki lecz wnika w głąb wierzchniej warstwy drewna i impregnuje je, czyniąc odpornym na zużycia mechaniczne i chemiczne. Pory drewna pozostają przy tym otwarte, a powierzchnia ma możliwość wymiany powietrza i wilgoci. Dlatego też Valtti Wood Oil sprawdza się bardzo dobrze na drewnianych tarasach, schodach, czy pomostach, a więc wszędzie tam gdzie drewno jest bardziej narażone na niszczące działanie wody i piasku oraz obciążone ruchem. Ewentualne rysy pojawiające się w wyniku intensywnej eksploatacji nie wymagają, tak jak w przypadku innych powłok, naprawy, a jedynie konserwacji. Nie zmieniają one także swojego koloru. Co więcej, olej nie skleja kantów desek, przez co nie dopuszcza do powstawania dużych szczelin.

Valtti Wood Oil posiada nie tylko właściwości konserwujące, ale również walory estetyczne, wydobywające z drewna jego naturalne piękno. Uwydatnia szlachetny rysunek słojów, które niezatopione w lakierze łatwo dają się wyczuć w dotyku. Valtti Wood Oil można zabarwić na 40 kolorów z karty Tikkurila Semi–Transparent Wood Finishes, dzięki czemu malowane powierzchnie uzyskają wybrany odcień.

WARTO WIEDZIEĆ...
Piotr Kwaśniewski - doradca techniczny Tikkurila radzi:

Jak właściwie konserwować powierzchnie olejowane?
Rutynowa pielęgnacja olejowanego drewna nie jest skomplikowana. Wystarczy użycie wilgotnej miękkiej szczotki, szmatki lub mopa. Przy większych zabrudzeniach można czyścić je delikatnymi detergentami. Ze względu na to, że zewnętrzne elementy drewniane wystawione są na działanie deszczu, czy śniegu warto mniej więcej co 6 miesięcy wetrzeć nową warstwę oleju. W przypadku punktowych uszkodzeń mechanicznych można poddać renowacji dany fragment powierzchni, co nie pozostawi odbarwień w stosunku do całości.

Valtti Wood Oil

 • Kolorystyka 40 kolorów z karty Tikkurila Semi–Transparent Wood Finishes
 • Wydajność ok. 5 m2 / l w zależności od porowatości drewna
 • Opakowania 0,9 l; 2,7 l

 

 

Wymarzony trawnik - zieleń soczysta, zieleń pachnąca

Trawnik bez mchu, koniczyny, babki zwyczajnej i ubytków – ideał każdego właściciela ogrodu. Pojedynczo usłane źdźbła soczystej trawy mogą być nie tylko dywanem marzeń lub wspomnień poprzedniego lata.

Piękna i pozbawiona chwastów trawa jest możliwa, jednak utrzymanie jej wymaga pielęgnacji. Anty-mech do trawników, Nawóz do trawników z odchwaszczaczem oraz Regenerator do trawników firmy POKON przychodzą z pomocą.

Systematyczne koszenie
Systematyczne koszenie murawy eliminuje większość gatunków chwastów, jednak istnieje grupa roślin, których płożący lub rozetkowy pokrój unika ostrz kosiarki. Ich nasiona roznoszone są przez ptaki, zwierzęta domowe, a nawet wiatr, stanowiąc stałe zagrożenie dla pięknego trawnika. Pojedyncze chwasty najlepiej usunąć poprzez wycięcie ich wąską łopatką lub nożem na głębokości ok. 25 cm. W przypadku opanowania trawnika przez niepożądaną roślinność należy zastosować środki chwastobójcze jak np. POKON Nawóz do trawników z odchwaszczaczem, który zwalcza chwasty i jednocześnie nawozi murawę, aby mogła się szybko zregenerować. Trawniki mogą być zarastanie również przez mech , który najczęściej pojawia się w miejscach zacienionych i wilgotnych, utrudniając późniejszy wzrost trawie. Ze względu na odporność na niskie temperatury ważne jest, aby rozpocząć walkę z mchem wraz z początkiem sezonu ogrodniczego, stosując środki przeciwdziałające jego występowaniu. W celu skutecznej walki z mchem, firma POKON proponuje Anty-mech do trawników.

Anty-mech do trawników firmy POKON to środek przeznaczony do zwalczania mchu

Optymalny efekt zastosowania preparatu uzyskany zostanie dzięki równomiernemu pokryciu trawnika. W tym celu należy skosić trawę oraz zgrabić ją, a następnie zastosować POKON Anty-mech. W ciągu 14 dni od wykonania zabiegu, preparat powoduje brązowienie mchu i w efekcie jego całkowite zamieranie po upływie 3 tygodni. Zaschnięty mech należy dokładnie wygrabić. Środek sprzyja zarastaniu pustych miejsc.
Anty-mech do trawników firmy POKON występuje w postaci proszku, którym należy posypać wilgotny trawnik. Preparat może zostać użyty również w formie zawiesiny - należy rozpuścić go w wodzie i zastosować przy pomocy konewki.

Nawóz do trawników z odchwaszczaczem POKON
Przeznaczony jest do likwidacji chwastów dwuliściennych takich jak babka zwyczajna, skrzyp polny, koniczyna biała, mniszek pospolity, przetacznik, pokrzywa żegawka oraz rdest. Preparat jest wzbogacony o dodatek długotrwale działających składników pokarmowych. Skutecznie eliminuje chwasty jednocześnie wprowadzając do gleby makro i mikroskładniki, umożliwiające zarastanie trawą miejsc po chwastach.
Nawóz do trawników z odchwaszczaczem POKON to środek chwastobójczy z nawozem w formie drobnego granulatu. Pobierany jest przez liście chwastów powodując deformację i zahamowanie wzrostu roślin dwuliściennych. Preparat należy stosować posypowo na wilgotny trawnik od kwietnia do października, w czasie około tygodnia po skoszeniu. Odchwaszczanie należy wykonać podczas ciepłego i bezwietrznego dnia.

Regenerator do trawników firmy Pokon i krok do przodu
Zwalczanie chwastów, czy mchu może prowadzić do powstania ubytków w trawie. Dodatkowo, suche i ciepłe lato, codzienne deptanie, a nawet częste koszenie trawy może wyczerpać odżywcze rezerwy podłoża. Warto zatem wzmocnić podłoże Regeneratorem do trawników POKON.
Preparat zawiera nawóz wieloskładnikowy, stymulujący proces szybkiego ukorzeniania i wzrostu trawy, zapewniając zdrowy i ładny trawnik oraz mieszankę traw: życicy trwałej, kostrzewy czerwonej i trzcinowej oraz wiechliny łąkowej, które szybko zarastają ubytki i puste miejsca.

 

Fińskie domy drewniane na Dolnym Śląsku ?

W ubiegłym roku Dolnośląska Izba Rzemieślnicza nawiązała współpracę z rejonem Środkowej Bothnii w Finlandii. Efektem tej współpracy jest m.in. podpisanie porozumienia pomiędzy Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą we Wrocławiu i fińskimi władzami samorządowymi z regionu Środkowej Bothnii w lutym br. oraz powstanie SIDE CLUSTER, którego liderem jest Dolnośląska Izba Rzemieślnicza we Wrocławiu.

W maju 2008 r. delegacja w składzie: Zbigniew Ładziński-Prezes DIRz, Kazimierz Wołyniec i Maciej Sygit- twórcy SIDE CLUSTER oraz Edyta Cieślak- menedżer  klastra odwiedzili  region Środkowej Bothnii.

Głównym celem wizyty było zapoznanie się z poszczególnymi etapami budowy prefabrykowanego domu drewnianego ,rozmowy na temat potencjalnej współpracy  we wprowadzaniu tego rodzaju budownictwa na teren województwa dolnośląskiego oraz określenie zakresu współpracy Rady Gmin Środkowej Bothnii z Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą we Wrocławiu.

 

Akademia Ciesielska

29 stycznia br. w siedzibie Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu odbyło się pierwsze z cyklu spotkań „Akademii Ciesielskiej" zatytułowane „Wprowadzenie do Akademii Ciesielskiej".  Szkolenie zorganizował SIDE CLUSTER we współpracy z Izbą oraz firmą Dietrich's.

Ciesielstwo to stare rzemiosło mocno zakorzenione w tradycji europejskiej.  Drewno jako materiał budowlany wykorzystywane jest z powodzeniem od lat, a gruntowna wiedza o jego właściwościach zaowocowała mnogością styli projektowania i technik wykonania.  SIDE CLUSTER (klaster budownictwa drewnianego) - mocno związany    z branżą drzewną, mając na względzie potrzebę ciągłego rozwoju zawodowego przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze drzewnym, podjął się organizacji pierwszego z cyklu seminarium w zakresie ciesielstwa.
Seminarium  miało charakter prezentacyjny, poprowadził je p.  Leszek Kołtun - przedstawiciel firmy Dietrich's Polska. Szczegółowo omówił możliwości związane z tworzeniem ścian w oparciu o technologię szkieletu drewnianego, rozwiązania konstrukcji  stropów drewnianych oraz drewnianych więźb dachowych ze szczególnym uwzględnieniem przygotowania dokumentacji warsztatowej  i montażowej.  Wskazał, jak połączenie wydajności specjalistycznych programów do projektowania, dobrych rysunków wykonawczych i doświadczenia zawodowego cieśli wpływa na  wykonanie estetycznych, funkcjonalnych i trwałych konstrukcji drewnianych.  P. Leszek Kołtun zaprezentował próbki możliwości systemu projektowania całych budynków stworzonego przez firmę Dietrich's - 3D CAD/CAM system dla konstrukcji drewnianych, który spełnia wszystkie wymagania nowoczesnego projektowania; od projektu architektonicznego i wykonawczego po przygotowanie produkcji.  Aplikacja ta ma szeroki zakres zastosowania, od zakładów ciesielskich i fabryk domów po  inżynierów i architektów projektujących ściany, dachy oraz stropy.

Firma Dietrich's rozpoczęła swoją działalność na naszym rynku ponad 20 lat temu. Jako pierwsza wypuściła na rynek specjalistyczne oprogramowanie do projektowania konstrukcji drewnianych. Stały rozwój, olbrzymie doświadczenie oraz zamiłowanie do tradycji rzemiosła sprawia, że tworzy najnowocześniejsze rozwiązania na rynku.

Udział w pierwszym seminarium był bezpłatny. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, rzemieślników oraz nauczycieli zawodu, udział w nim wzięli członkowie SIDE CLUSTER, właściciele firm ciesielskich, przewodniczący i członkowie Komisji Egzaminacyjnych.  Planowane są kolejne, cykliczne szkolenia poszerzające zakres wiedzy w ramach „Akademii Ciesielskiej".

Wszystkim obecnym dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych szkoleniach.
Zainteresowanych udziałem w „Akademii Ciesielskiej" prosimy o kontakt z SIDE CLUSTER.

 

Edyta Cieślak

 

Stały wzrost zainteresowania inwestorów i wykonawców budownictwem z drewna

Budownictwo drewniane istniało w Polsce od wieków. Przykłady drewnianych obiektów sprzed lat można spotkać niemal w każdej wsi, w każdym mieście. Jednak największy rozwój budownictwa drewnianego w naszym kraju nastąpił z początkiem lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to zaczęli powracać z emigracji Polacy przyjeżdżający z USA, Kanady, Niemiec, Austrii czy krajów skandynawskich gdzie budownictwo drewniane cieszy się dużą popularnością. Przemiany gospodarcze, jakie miały miejsce w minionych latach, rozwój handlu, nowe technologie i materiały budowlane, również miały wpływ na rosnącą popularność budownictwa drewnianego.

Nie jest oczywiście możliwe wprowadzenie na rynek nowości technicznych bez udziału mediów. Bez wątpienia palmę pierwszeństwa w propagowaniu budownictwa drewnianego dzierży wydawnictwo "Murator", które przez wiele lat promowało tę technologię na łamach wydawanych przez siebie czasopism i książek. Wiele do rozwoju tej technologii wniosła trzyletnia działalność Fundacji Amerykańsko-Polski Instytut Budownictwa, założonej właśnie w celu propagowania amerykańskiego budownictwa. Dziś rolę tę przejęło Centrum Budownictwa Szkieletowego a także niedawno powołane Stowarzyszenie Dom Drewniany oraz fundacja "Teraz Drewno" Fundacja Promocji Drewna, której głównym cele jest promocja produktów z drewna w życiu polskiego społeczeństwa.

Szacunkowa liczba firm budujących domy

Liczbę firm wykonawczych, specjalizujących się w budownictwie drewnianym trudno jest określić dokładnie. Z posiadanych przez Centrum Budownictwa Szkieletowego danych wynika, iż w naszym kraju działa około 250 firm realizujących lekkie budownictwo szkieletowe, ok. 30 firm realizujących domy prefabrykowane, tzw. domy gotowe i ponad 100 firm budujących domy z bali. Jednak w liczbie firm budujących domy z bali należy rozróżnić domy z bali pełnych, bali izolowanych, tj. bali wymagających stosowania ocieplenia, jak i bali warstwowych. Prawie wszystkie firmy wykonują "domy pod klucz", zgodnie z obowiązującą tendencją. Nieliczne firmy działają na zasadach developerki. Większość buduje na indywidualne zamówienia. Konstrukcji budynków realizowana jest z materiałów krajowych, nie mniej każdego roku powstaje kilka domów z materiałów sprowadzonych z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Szwecji lub Niemiec. Wejście Polski do Unii Europejskiej bez wątpienia wzmocniło budownictwo drewniane w naszym kraju. W krajach europejskich budownictwo to cieszy się rosnącym zainteresowaniem i stanowi średnio 25-30% budownictwa jednorodzinnego.

Co nęka polskie budownictwo drewniane
Chcąc namówić Państwa na wybór tej technologii być może nie jest właściwym pisanie o problemach. Jednak warto powiedzieć, że nie są one ograniczające i należy wierzyć, że wraz z dalszym rozwojem tej technologii w Polsce wymienione poniżej zagadnienia już niedługo nie będą stanowiły przeszkody ani dla inwestorów ani dla wykonawców domów z drewna. Kolejność, w jakiej poniższe problemy zostały wymienione, nie jest równoznaczna z ich wagą.

"Bariera mentalna" - większość Polaków wątpi, iż dom o konstrukcji drewnianej może charakteryzować się wieloletnią trwałością Powszechnie uważa się, iż dom powinien być jak "twierdza" budowany na 100 czy 200 lat, choć przez ten czas ulec mogą zmianie style i możliwości architektoniczne i technologiczne.

Brak informacji w szkołach budowlanych na temat budownictwa drewnianego. Tylko nieliczne szkoły i wyższe uczelnie techniczne traktują budownictwo drewniane jako sprawdzoną technologię. Na wielu uczelniach jest jeszcze traktowane jako "ciekawostka budowlana". Brak gruntownej wiedzy i doświadczenia u wielu osób zawodowo związanych z budownictwem drewnianym - przysparza to problemów zarówno w fazie projektowania jak i podczas budowy. Dla wielu architektów, firm wykonawczych, czy też osób z nadzoru budowlanego, budowa "domu drewnianego" ogranicza się do montażu drewnianej konstrukcji, bez wgłębiania się w całość zagadnień tej technologii. Sprawy wilgotnościowo-cieplne czy problemy akustyki budynku, są im zupełnie obce. fot. Nordic Timber Council
Brak krajowych wymagań techniczno-montażowych do wykonywania i odbioru robót, tak dla budynków wznoszonych w lekkiej konstrukcji szkieletowej, czy domów prefabrykowanych, jak i dla domów z bali. Choć obecnie trwają prace nad opracowaniem niezbędnych wymagań. Brak programów wspomagających projektowanie domów z drewna. Jednak na rynku dostępnych jest już coraz więcej projektów gotowych domów drewnianych. Także większość firm wykonawczych oferuje własne usługi projektowe i przeprojektowania projektu domu tradycyjnego na dom drewniany.

Podsumowanie
Budownictwo drewniane rozwija się w Polsce bardzo szybko. Świadczy o tym wzrastająca ilości firm wykonawczych, które nie narzekają na brak zleceń oraz wzrost ilości budowanych domów z drewna. W porównaniu z latami dziewięćdziesiątymi nastąpiła znaczna poprawa jakości wykonania. Nie tylko same firmy w dbałości o pozycję na rynku i własną renomę szkolą swoich pracowników i przestrzegają reżimu technologicznego, ale zostało to również wymuszone dzięki działaniom Stowarzyszenia "Dom Drewniany", które dla swoich członków opracowało wymagania wykonawcze. Instytucje naukowe i certyfikujące widząc rosnąca rolę budownictwa drewnianego również przyczyniają się do wymuszania lepszej jakości poprzez opracowywanie standardów, które mają obowiązywać w Polsce. Taki obowiązek wymusza na nas członkostwo w Unii Europejskiej. Działania organizacji promujących budownictwo drewniane, wsparcie mediów i specjalistycznych ośrodków badawczych nie tylko przyspiesza rozwój budownictwa drewnianego, uzasadniając jego stałe miejsce na naszym rynku, ale również przyczynia się do dbałości o jakość wykonania i umożliwia Państwu weryfikację wyboru.

 

Barlinek liderem eksportu na Wschód

W dniu 22 stycznia br. podczas targów Budma w Poznaniu Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa przyznała nagrody liderom wzrostu dynamiki eksportu na Wschód. Wśród uhonorowanych firm znalazł się Barlinek S.A.
Barlinek liderem eksportu na Wschód

Nagroda - Lider eksportu na wschód

Nagroda  „Lider eksportu na Wschód 2008” została przyznana Spółce w dowód szczególnego uznania za znaczące osiągnięcia w zakresie rozwoju eksportu do Rosji  i WNP. Podłogi z Barlinka  od lat cieszą się bardzo dobrą  opinią użytkowników  zarówno w kraju jak i zagranicą, a ich eksport systematycznie rośnie. Współpraca firmy Barlinek z państwami Europy Wschodniej  w szczególnie intensywny sposób została zapoczątkowana przed kilkoma laty. Właśnie wtedy Zarząd spółki podjął decyzję
o wybudowaniu jednej z najnowocześniejszych fabryk przetwórstwa drzewnego  w Winnicy
na Ukrainie. Od tej pory Barlinek intensywnie zwiększa sprzedaż swoich wyrobów, zwłaszcza popularnej deski barlineckiej   w Rosji i na rynkach WNP. Co ważne: przyrosty sprzedaży  za rok 2008 (mierzone w  m. kw.) sięgają kilkudziesięciu procent,  w niektórych krajach nawet blisko 100 %.
W ubiegłym roku Barlinek został uhonorowany przez  ambasadora Ukrainy Olexandra  Motsyka tytułem "Inwestora Roku 2007".
 
 

Akumulatorowa kosiarka bębnowa 380 Li

Akumulatorowa kosiarka bębnowa 380 Li Fot. GardenaDo precyzyjnego cięcia trawy – tak dokładnie jak przy pomocy nożyc. Wyjątkowo lekka, cicha i wydajna. Mocny, łatwy w obsłudze, wymienny 25 V akumulator litowo-jonowy zapewnia doskonałe efekty cięcia. Może być użyta także bez akumulatora jako kosiarka ręczna. Wskaźnik diodowy pokazujący poziom naładowania akumulatora. Dzięki wykorzystaniu bezdotykowej techniki cięcia (nóż bębnowy i nóż dolny nie ścierają się), kosiarka jest bardzo cicha i wyjątkowo lekka podczas pchania. Hartowany, pokryty powłoką antyadhezyjną nóż bębnowy jest precyzyjnie szlifowany i wykonany z najwyższej jakości stali. Prosta, bezstopniowa regulacja cięcia za pomocą ręcznego regulatora. Wysokość cięcia odczytywana z obu stron na dobrze widocznej skali. Duże, profilowane koła z elementami z miękkiego tworzywa sztucznego dla wygodnej obsługi urządzenia. Rączka kosiarki wyposażona w zamek umożliwiający jej składanie, co ułatwia transport i oszczędza miejsce podczas przechowywania. Komfortowy uchwyt do wygodnego przenoszenia kosiarki. Ergonomicznie ukształtowana rączka zapewnia komfort i wygodę podczas pracy. W komplecie z koszem na ściętą trawę, akumulatorem  i ładowarką. Zalecany osprzęt: akumulator litowo-jonowy.Dane techniczne:

 • Akumulator litowo-jonowy: 25 V, 3,2 Ah.
 • Szerokość pracy: 38 cm.
 • Zalecana dla trawników o powierzchni do około 400 m2 (na jednym naładowaniu akumulatora).
 • Ustawienie wysokości cięcia do 12 do 42 mm.
 • Waga: ok. 14 kg

 

 

Elektryczna kosiarka bębnowa 380 EC

Elektryczna kosiarka bębnowa 380 EC Fot. GardenaPerfekcyjnie tnie trawę jak za pomocą nożyc. Wyjątkowo lekka, cicha i wydajna. Silnik elektryczny o mocy 400 W. Może być użytkowana także bez prądu jako zwykła kosiarka ręczna. Ścina trawę na zasadzie bezdotykowej techniki cięcia. Dzięki wykorzystaniu bezdotykowej techniki cięcia - nóż bębnowy i nóż dolny nie ścierają się. Hartowany, pokryty powłoką antyadhezyjną nóż bębnowy, wykonany z wysokiej jakości stali. Szlifowany nóż dolny umożliwia czyste i precyzyjne cięcie. Prosta regulacja wysokości cięcia za pomocą ręcznego regulatora. Wysokość cięcia odczytywana z obu stron na dobrze widocznej skali. Duże, profilowane koła z elementami z miękkiego tworzywa sztucznego dla wygodnej obsługi urządzenia. Rączka kosiarki wyposażona w zamek umożliwiający jej składanie, co ułatwia transport i oszczędza miejsce podczas przechowywania. Komfortowy uchwyt do wygodnego przenoszenia kosiarki. Ergonomicznie ukształtowana rączka zapewnia komfort i wygodę podczas pracy. Rączka  z wygodnym wyłącznikiem zapewnia komfortową obsługę urządzenia. Zalecany osprzęt: kosz na ściętą trawę.

 

 

 


Dane techniczne:

 • Moc: 400 W.
 • Szerokość pracy: 38 cm.
 • Zalecana dla trawników o powierzchni do około 500 m2
 • Ustawienie wysokości cięcia do 12 do 42 mm.
 • Waga: ok. 12 kg
 

Ręczna kosiarka bębnowa 380 C

Ręczna kosiarka bębnowa 380 C Fot. GardenaDo precyzyjnego cięcia trawy – tak dokładnie jak przy pomocy nożyc. Łatwa do prowadzenia, cicha i wydajna. Ścina trawę na zasadzie bezdotykowej techniki cięcia – nóż bębnowy i nóż dolny nie ścierają się. Hartowany, pokryty powłoką antyadhezyjną nóż bębnowy jest precyzyjnie szlifowany i wykonany z najwyższej jakości stali. Prosta, bezstopniowa regulacja cięcia za pomocą ręcznego regulatora. Wysokość cięcia odczytywana z obu stron na dobrze widocznej skali. Duże, profilowane koła z elementami z miękkiego tworzywa sztucznego dla wygodnej obsługi urządzenia. Rączka kosiarki wyposażona w zamek umożliwiający jej składanie, co ułatwia transport i oszczędza miejsce podczas przechowywania. Komfortowy uchwyt do wygodnego przenoszenia kosiarki. Ergonomicznie ukształtowana rączka zapewnia komfort i wygodę podczas pracy. Zalecany osprzęt: kosz na ściętą trawę.

 


Dane techniczne:

 • Szerokość pracy: 38 cm.
 • Ustawienie wysokości cięcia do 12 do 42 mm.
 • Waga: ok. 10 kg
 • Zalecana do trawników o powierzchni do ok. 250 m2.
 


Strona 93 z 100
„Las wokół nas” w TVP i internecie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu we współpracy z...
Meble Transformers? Składane wielofunkcyjne meble? Szpan i design, czy przyszłość i...
Leśnik i logistyk z pasją Każdego dnia ktoś z nas jest częścią jakiegoś fantastycznego...
Ciepły montaż stanowi o efektywności okien Przy wyborze stolarki okiennej zwracamy uwagę na jej parametry techniczne,... ...więcej…
Wiodący detaliści przeciwko handlowi nielegalnym drewnem Grupa wiodących detalistów, do której należą IKEA, Kingfisher, Marks... ...więcej…
Gawin wygrywa marką Pomimo trudnego czasu w branży meblarskiej Fabryka Mebli Gawin, laureat... ...więcej…

Najnowsze ogłoszenia


Reklama


Miejsce na reklamę

Sonda

DREMA i FURNICA 2010