przemysldrzewny.com.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Dom i ogród Art & Design Jaki wpływ na nasze samopoczucie mają kolory?

Jaki wpływ na nasze samopoczucie mają kolory?

Napisz e-mail Drukuj PDF

Grajmy w kolory

Kolory we wnętrzu zdobią, cieszą, poprawiają samopoczucie, ale mogą też…podnieść ciśnienie.

Jak wielki wpływ mają na nasze samopoczucie i zdrowie, doskonale wiedzą chromoterapeuci, zawodowo zajmujący się oddziaływaniem barw na człowieka. Jak zaaranżować wnętrza, aby były ładne i byśmy dobrze się w nich czuli? Kolory wywołują reakcje emocjonalne, które wyzwalają fizyczne reakcje ciała. Czerwony i pomarańczowy są uznawane za barwy „ciepłe”. Pomarańczowy czyni człowieka niecierpliwym, ale jednocześnie zapewnia zastrzyk energii i chęć do działania. Czerwony jest najmocniejszy i najdłuższy w spektrum barw widzialnych, wywiera największy wpływ na siatkówkę i wzbudza największe emocje.

Grajmy w kolory

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badania, które potwierdziły, że czerwień podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza tętno. Niebieski, kolor „zimny”, zmniejsza obie wartości i spowalnia oddech, dlatego idealnie nadaje się do miejsc relaksu, np. sypialni. Zielony i błękitny to odpowiednie kolory także do takich pomieszczeń, jak budzące strach gabinety dentystyczne. Błękit obniża aktywność ciała, ale jednocześnie stymuluje pracę mózgu. Z kolei zieleń, oprócz efektu uspokajającego i wyciszającego, zmniejsza także wysiłek wzroku, co jest wskazane szczególnie dla osób spędzających długie godziny przed monitorem komputera.

 

Czerwony, żółty i pomarańczowy pobudzają apetyt. Szczególne silnym oddziaływaniem na ośrodek łaknienia wykazuje się pomarańczowy, który jest również kojarzony z łatwą dostępnością. Nie przez przypadek wiele barów szybkiej obsługi korzysta w swoim wystroju z kombinacji tych trzech kolorów.

Jedno z ciekawszych doświadczeń, badających wpływ koloru na stan umysłu dotyczyło cukierkowego różu. Okazało się, że osłabia skłonności agresywne, a nawet zmniejsza siłę fizyczną. Sprawdzono to w ponad tysiącu amerykańskich więzień. Działanie tego koloru było tak silne, iż w efekcie pozwolono sobie na zmniejszenie liczby strażników. Dlaczego więc różowy jest tak często wybierany do sypialni małych dziewczynek, które z reguły i tak są spokojniejsze od chłopców? Trudno znaleźć odpowiedź na to pytanie bez zapytania o to rodziców, urządzających pierwsze pokoje dla swoich córek.

Naukowcy twierdzą, że ekstrawertycy czują się najlepiej w pomieszczeniach, gdzie przeważają kolory jaskrawe, podczas gdy introwertycy preferują wnętrza o stonowanych barwach. Osoby dążące do sukcesu, zwłaszcza w sferach menedżerskich i finansowych, skłaniają się ku ciemnym brązom i odcieniom koloru niebieskiego z domieszką szarych odcieni.

Tyle o wpływie kolorów na człowieka. A jak barwa może zmienić mieszkanie?
Kolory mogą całkowicie odmienić wnętrze. Jasne barwy na ścianach i podłodze sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się większe. Przy ciemnych kolorach - odwrotnie. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy nasze zapędy aranżacyjne nie ograniczają się tylko do ścian małego pokoju, ale i do sufitu. Jeśli podobają nam się barwy jaskrawe, wyraziste, zastosujmy je na jednej ścianie lub fragmencie ściany lub mebla. Świetnie sprawdzają się w takim wypadku meble, wykonywane na zamówienie, jak choćby komody czy szafy z drzwiami przesuwnymi, w których poszczególne elementy można dobrać kolorystycznie według upodobań właściciela. Rozwiązania firmy Komandor dają nieograniczone możliwości projektowe z zastosowaniem szerokiej gamy materiałów, w pełnej palecie barw. Producent oferuje 18 kolorów profili i 200 kolorów wypełnień, m.in. płyty laminowanej, bambusa, rattanu, loomu, szkła barwionego, lacobelu, lacomatu, lustra, szyby mlecznej oraz piaskowanej.

Przykłady zastosowań można obejrzeć na www.komandorpomorze.pl lub www.komandor.pl

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar


 
Niestandardowe rozwiązania przestrzeni Kostki brukowe Standard dostępne w ofercie AWBUD inspirują. To recepta na...
Schody do wnętrz - kręcone czy proste? Dom piętrowy jest tańszy ogrzewaniu, a dodatkowo zajmuje mniejszą...
Przełomowy krok w izolacji dachów skośnych Zakup lub budowa domu to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu....
Ciepły montaż stanowi o efektywności okien Przy wyborze stolarki okiennej zwracamy uwagę na jej parametry techniczne,...
„Drzwi takie jak Ty” Pod hasłem „Drzwi takie jak Ty” rozpoczęła się kampania reklamowa...
EccoWood kompozyt zamiast drewna Coraz więcej osób decyduje się na basen we własnym ogrodzie. Przed...

Najnowsze ogłoszenia


Reklama


Miejsce na reklamę